באיזה צבע ההפרשה שלך?

הפרשה היא גורם חשוב בבריאות הנרתיק הכוללת. בלוטות בנרתיק ובצוואר הרחם מפיקות נוזל שממלא מספר תפקידים במערכת הרבייה הנשית: הוא שוטף החוצה שאריות, תאים מתים ומיקרואורגניזמים, הוא מסייע במניעה של זיהומים ובמאבק בהם והוא מסכך את הנרתיק.

הכמות, האחידות, הריח והצבע של ההפרשה הנם אינדיבידואליים ביותר ויכולים להשתנות במהלך המחזור החודשי, במהלך ההנקה, במהלך ההיריון או במקרה של גירוי מיני. על ידי כך שתלמדי להכיר את גופך היטב, תוכלי לזהות איזו הפרשה נורמלית ואיזו חריגה. מתי שינויים נורמליים בהפרשה אינם מהווים כל סיבה לדאגה; לדוגמה, ייתכן שתבחיני שינוי קל בריח כאשר את בהיריון או בכמות מוגדלת של הפרשה במהלך הביוץ. ומתי שינוי חריג בהפרשה - בצבע, באחידות, בכמות או בריח - עשוי להעיד על התפתחות של זיהום - במיוחד אם קיימים גם תסמינים נוספים, כגון גרד, צריבה או כאב."הכמות, האחידות, הריח והצבע של ההפרשה הנם אינדיבידואליים ביותר ויכולים להשתנות במהלך מחזור חודשי, במהלך הנקה, במהלך היריון או במקרים של גירוי מיני. "


הבנת ההפרשה


שינויים במראה ההפרשה עשויים להעיד כי הגיעה העת לפנות לקבלת עזרה מהגינקולוג שלך - עייני בטבלה שלהלן כדי ללמוד כיצד לזהות את השינויים האופייניים ביותר ואת הסיבות להם.

צבע ההפרשה אחידות תסמינים נלווים סיבות אפשריות
שקופה, לבנה או לבנבנה, צהובה בהירה דלילה או סמיכה, דביקה, אלסטית ללא תסמינים נוספים הפרשה רגילה
לבנה סמיכה וגושית (דמוית גבינת קוטג') נרתיק נפוח, כאב - במיוחד במהלך קיום יחסי מין, גירוד, צריבה, שאריות לבנות שאותן לא ניתן לנגב. פטרייה
לבנה, אפורה או צהובה סמיכה או דלילה ריח דגי, גירוד, צריבה, נפיחות, אדמומיות וגירוי וגינוזיס בקטריאלי
צהובה או עכורה יכולים להופיע מספר סוגי הפרשה כאב באזור האגן, דימום נרתיקי או כתמי דם בין הווסתות, בריחת שתן זיבה
צהובה או ירקרקה בועתית או קצפית ריח חזק, גירוד, כאב בעת מתן שתן טריכומוניאזיס
חומה או עם שאריות דם יכולים להופיע מספר סוגי הפרשה כאב באזור האגן, דימום וגינאלי או כתמי דם בין הווסתות מחזורים לא סדירים הפרשה חומה יכולה גם להופיע בתחילת הדימום הווסתי או בסיומו.
ורודה יכולים להופיע מספר סוגי הפרשה ללא תסמינים נוספים אם ילדת לאחרונה, סביר להניח שזוהי התחדשות רירית הרחם - תופעה רגילה לאחר הלידה

אם הבחנת באחד התסמינים שנזכרו לעיל או בתסמינים חריגים נוספים, פני אל הגניקולוג שלך מהר ככל האפשר.