באיזה צבע ההפרשה שלך?

הפרשה היא גורם חשוב בבריאות הנרתיק הכוללת. בלוטות בנרתיק ובצוואר הרחם מפיקות נוזל שממלא מספר תפקידים במערכת הרבייה הנשית: הוא שוטף החוצה שאריות, תאים מתים ומיקרואורגניזמים, הוא מסייע במניעה של זיהומים ובמאבק בהם והוא מסכך את הנרתיק.

הכמות, האחידות, הריח והצבע של ההפרשה הנם אינדיבידואליים ביותר ויכולים להשתנות במהלך המחזור החודשי, במהלך ההנקה, במהלך ההיריון או במקרה של גירוי מיני. על ידי כך שתלמדי להכיר את גופך היטב, תוכלי לזהות איזו הפרשה נורמלית ואיזו חריגה. מתי שינויים נורמליים בהפרשה אינם מהווים כל סיבה לדאגה; לדוגמה, ייתכן שתבחיני שינוי קל בריח כאשר את בהיריון או בכמות מוגדלת של הפרשה במהלך הביוץ. ומתי שינוי חריג בהפרשה - בצבע, באחידות, בכמות או בריח - עשוי להעיד על התפתחות של זיהום - במיוחד אם קיימים גם תסמינים נוספים, כגון גרד, צריבה או כאב."הכמות, האחידות, הריח והצבע של ההפרשה הנם אינדיבידואליים ביותר ויכולים להשתנות במהלך מחזור חודשי, במהלך הנקה, במהלך היריון או במקרים של גירוי מיני. "


הבנת ההפרשה


שינויים במראה ההפרשה עשויים להעיד כי הגיעה העת לפנות לקבלת עזרה מהגינקולוג שלך - עייני בטבלה שלהלן כדי ללמוד כיצד לזהות את השינויים האופייניים ביותר ואת הסיבות להם.

צבע ההפרשהאחידותתסמינים נלוויםסיבות אפשריות
שקופה, לבנה או לבנבנה, צהובה בהירהדלילה או סמיכה, דביקה, אלסטיתללא תסמינים נוספיםהפרשה רגילה
לבנהסמיכה וגושית (דמוית גבינת קוטג')נרתיק נפוח, כאב - במיוחד במהלך קיום יחסי מין, גירוד, צריבה, שאריות לבנות שאותן לא ניתן לנגב.פטרייה
לבנה, אפורה או צהובהסמיכה או דלילהריח דגי, גירוד, צריבה, נפיחות, אדמומיות וגירויוגינוזיס בקטריאלי
צהובה או עכורהיכולים להופיע מספר סוגי הפרשהכאב באזור האגן, דימום נרתיקי או כתמי דם בין הווסתות, בריחת שתןזיבה
צהובה או ירקרקהבועתית או קצפיתריח חזק, גירוד, כאב בעת מתן שתןטריכומוניאזיס
חומה או עם שאריות דםיכולים להופיע מספר סוגי הפרשהכאב באזור האגן, דימום וגינאלי או כתמי דם בין הווסתותמחזורים לא סדירים הפרשה חומה יכולה גם להופיע בתחילת הדימום הווסתי או בסיומו.
ורודהיכולים להופיע מספר סוגי הפרשהללא תסמינים נוספיםאם ילדת לאחרונה, סביר להניח שזוהי התחדשות רירית הרחם - תופעה רגילה לאחר הלידה

אם הבחנת באחד התסמינים שנזכרו לעיל או בתסמינים חריגים נוספים, פני אל הגניקולוג שלך מהר ככל האפשר.