תחושת צריבה בנרתיק

כל אישה חווה אי-נוחות בנרתיק בשלב כלשהו בחיים. התסמינים השכיחים ביותר כוללים הפרשה, ריח, גרד, כאב ותחושת צריבה בנרתיק. תסמינים כאלה עלולים לפגוע מאוד באיכות החיים. במיוחד הם פוגעים בחיי האהבה, שכן יחסי המין הופכים מאוד לא נוחים ואפילו כואבים.

תחושת צריבה באזור האינטימי היא בדרך כלל סימן לגירוי או לזיהום. הסיבות יכולות להיות:

  • וגינוזיס בקטריאלי
  • פטרת (הידועה גם בשם פטרייה או קנדידה)
  • דטרגנטים חזקים, קרמים, תרסיסים לנרתיק, אמבטיות קצף וכדומה. מוצרים כאלה פעמים רבות מכילים חומרי גירוי ואלרגנים שיכולים לגרום לתחושת שריפה וצריבה מיד לאחר השימוש.
  • גיל המעבר. הירידה באסטרוגן הופכת את רקמת הנרתיק לדקה ודלילה יותר, ולירידה בסיכה המסייעת לקיים יחסי מין ללא חיכוך מכאיב. התוצאה יכולה להיות חיכוך ודלקת, שכן הרקמה אינה אלסטית ועבה כפי שהייתה עם רמות גבוהות יותר של אסטרוגן.
  • הן חוסר היגיינה והן עודף שטיפה יכולים לפגוע בשכבת המגן של העור וליצור הזדמנות לחיידקים, גורמי גירוי ואלרגנים. שימוש בסבון רגיל או בדטרגנטים חזקים עלול להסיר את המחסום המגן מעל פני העור, ולגרום לגירוי ודלקת.
  • שינויים ברמת ה-pH של הנרתיק. לכך יכולות להיות סיבות רבות, כולל מחלה, תרופות, סבונים ודטרגנטים חזקים.
  • אנטיביוטיקה ונוגדי פטריות (antimycotics)
  • סוכרת
  • תחתונים סינתטיים ובגדים צמודים
  • גירוי הנגרם מקונדומים, קוטלי זרע, חומרי סיכוך ואפילו מהזרע עצמו.


"תחושת צריבה באזור האינטימי היא בדרך כלל סימן לגירוי או לזיהום."


מה לעשות במקרה של תחושת צריבה בנרתיק?

אם את חושדת שהצריבה קשורה למוצר שהשתמשת בו לאחרונה, שטפי את האזור ביסודיות בהקדם כדי להסיר כל שאריות ולמזער את ההשפעה. לאחר מכן, השתמשי במוצר טבעי מרגיע או בג'ל נרתיקי עם פרוביוטיקה כדי לעזור לחיידקים הטובים להתאושש ולקבל הקלה מיידית. כדי להימנע מבעיות כאלה, בחרי מוצרים טבעיים שאינם מכילים כימיקלים קשים, ניחוחות או צבעים.

אם מופיעים תסמינים אחרים כגון הפרשה, ריח, גרד או כאב, ייתכן שלקית בזיהום. במקרה כזה יש לפנות לרופא/ה שלך. ישנם טיפולים טובים ויעילים שאינם אנטיביוטיים ואינם נוגדי פטריות, לטיפול בווגינוזיס בקטריאלי, קנדידה וחוסר איזון חיידקי אחר.

אם את חווה תחושת צריבה בנרתיק עקב יובש, התייעצי עם הגינקולוג/ית שלך מהו הפתרון המתאים. האפשרויות כוללות משחות אסטרוגן, חומרי לחות וחומרי סיכה. ההבדל העיקרי בין חומרי לחות לחומרי סיכה היא שחומרי לחות הם מוצרים שנועדו להקלה ארוכת טווח יותר. הם פתרון טוב אם היובש בנרתיק גורם לאי נוחות בעת פעילות גופנית או הליכה. לעומת זאת, חומרי סיכה יספקו הקלה לטווח קצר ונועדו לשמש לפני קיום יחסי מין, כדי לסייע ליהנות מהם ללא כאבים.

במקרה של גירוי ודלקת, יש לאפשר לנרתיק זמן מנוחה כדי להירפא ולהימנע מיחסי מין עד שהתסמינים ייעלמו לחלוטין. התאפקי שלא לגרד את האזור המגורה שכן הדבר רק יחמיר את המצב ויגרום לנפיחות וכאב.