כיצד למנוע וגינוזיס בקטריאלי

וגינוזיס בקטריאלי או BV נובע מחוסר איזון של הפלורה הטבעית בנרתיק. זהו אחד הגורמים הנפוצים ביותר של זיהומים וגינאליים בקרב נשים. יש סברה, שוגינוזיס בקטריאלי הוא מחלת מין אולם זוהי טעות. מוגינוזיס בקטריאלי סובלות גם נשים שאינן מקיימות יחסי מין, או שחיות לצד בן זוג קבוע במשך שנים. כמו כן, וגינוזיס בקטריאלי אינו מועבר בין אנשים.

וגינוזיס בקטריאלי נגרם מצמיחת יתר של בקטריות. בנרתיק בריא, כמות הבקטריות מרוסנת על-ידי ערך pH נמוך שנוצר באמצעות החומצה לקטית המיוצרת על-ידי חיידקי הלקטובצילוס שמרכיבים את הפלורה הטבעית של הנרתיק. ירידה בכמות חיידקי הלקטובצילוס גורמת לירידה בחומציות ולעליה בערכי ה-pH בנרתיק, לדוגמה בעקבות טיפול אנטיביוטי, או הימצאות זרע אלקלי. במצב זה, החיידקים הרעים מתרבים וגורמים לתחושת אי נוחות בנרתיק.


התסמינים הנפוצים ביותר של ה-BV כוללים שינויים בהפרשה (לעתים קרובות ההפרשה היא דמוית קצף, בצבע לבן או אפור), שינויים בריח (בדרך כלל ריח דגי חזק), צריבה בעת מתן שתן, גרד וגירוי באזור הנרתיק. כמה מתסמינים אלה מזכירים את סימני הפטרייה, לכן חשוב מאוד להשיג אבחון נכון לפני התחלת הטיפול המתאים.
עם זאת, באפשרותך לנקוט במספר פעולות שמסייעות במניעה של וגינוזיס בקטריאלי.


"חשוב מאוד לדעת לזהות את התסמינים של וגינוזיס בקטריאלי ולדעת מתי הזמן המתאים לפנות לקבלת סיוע רפואי"


מה באפשרותך לעשות כדי להקטין את הסיכון לוגינוזיס בקטריאלי?


  • למדי את הנושא - מאמר זה הוא הצעד הראשון בכיוון הנכון! חשוב מאוד שתדעי לזהות את התסמינים של הוגינוזיס הבקטריאלי ולדעת מתי הזמן המתאים לפנות לרופא לקבלת סיוע.
  • הקפידי על מין בטוח - הגבילי את מספר בני הזוג ותמיד השתמש בהגנה מתאימה בעת קיום יחסי מין.
  • הימנעי מגירוי האזור הווגינאלי - המשמעות היא, כי עליך להימנע ממתקני ג'קוזי, להקפיד על שטיפה אינטימית שאינה מכילה סבון או כימיקלים חריפים וכן להשתמש בתחבושות היגייניות, פדים וטמפונים לא מבושמים. זכרי לייבש את האזור האינטימי היטב לאחר שאת מתקלחת, באמצעות טפיחות עדינות באמצעות מגבת רכה ונקייה.
  • בחרי תחתוני כותנה במקום כאלה העשויים מחומרים סינטטיים, אשר מונעים מן העור "לנשום". הדבר גורם לעלייה בטמפרטורה ובלחות וכך יוצר את הסביבה המושלמת להתפתחות ולשגשוג של בקטריות. במידת האפשר, הקפידי לישון ללא תחתונים.
  • מדענים מסוימים טוענים, כי הדרך האידיאלית למנוע הישנות של וגינוזיס בקטריאלי הינה לעודד את שיקום הפלורה הטבעית בנרתיק, שכן טיפול אנטיביוטי ב-BV משבש את מערך הלקטובציליוס והדבר גורם לשיעור הישנות גבוה. ניתן לעודד את הפלורה הטבעית בנרתיק לצמוח באמצעות שימוש במוצרים פרביוטיים שתומכים בחיידקי הלקטובציליוס הטובים. כמו כן, ניתן לשקול שימוש במוצרים טבעיים המטפלים ב-BV ויחד עם זאת אינם משפיעים על הפלורה הטבעית.